Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým vyjadrujete svoj súhlas.
Súhlasím

Detoxikácia organizmu

Jarná detoxikácia organizmu

S ustupujúcou zimou a predlžujúcim sa dňom, Vám prinášame tip na prirodzené prečistenie organizmu.
 
Počas života sa do tela dostáva rad toxických látok, ktoré veľmi ovplyvňujú našu imunitu. Voľné radikály, získané za celú dobu našu existencie, sa v tele hromadia a majú na svedomí viac ako 60 zdravotných nežiadúcich javov. Dôsledkom môže byť napríklad predčasné starnutie, kardiovaskulárne ochorenia až po všetky typy rakoviny.
 
 
 
Dobrou prevenciou, ako sa zbaviť týchto škodlivých toxínov, je pravidelná detoxikácia organizmu.
 
 
 
Cieľom očisty je predovšetkým zbavenie sa nebezpečných toxínov a prečistenie orgánov tráviaceho systému. Najväčšiu záťaž majú pečeň, ktoré fungujú ako filter. Ideálnym spôsobom, ako očistou začať je konzumovať potraviny, ktoré čistia krv, eliminujú škodlivé látky, rozkladajú ich a potom sú vylúčené z tela von.

 

Inšpirujte sa korením, ktoré má okrem doplnkovej funkcie v jedle, tiež detoxikačné schopnosti, a zaraďte ich do svojho jedálnička.

 

Zázvor mletý

  • Šafran

Šafran sa cení pre mnohých liečivé účinky. Okrem zvýšenie sekrécie žalúdočných štiav, pôsobí proti parazitom, zubnému kazu, cukrovke, vredom, bronchitíde, astme a uvoľňuje hlieny. Ďalej má močopudný, detoxikačné a preháňavý účinok a udržuje rovnováhu metabolizmu. Má harmonizujúci vplyv na organizmus a je ľahko stráviteľný. Pomáha tiež pri potravinových alergiách.
 
Celkovo šafran podporuje správnu funkciu vnútorných orgánov, ktoré sú zodpovedné za filtrovanie škodlivín a ich vylučovaniu (obličky a vylučovacia sústava). Napomáha tiež správnej funkcii pečene, cez ktoré prechádza najviac odpadových látok.

šafrán

Kúpiť šafran korenie tu
 

  • Rasca

Rasca podporuje správne trávenie. Je vhodné použiť ho do mnohých jedál, pretože v tráviacej sústave sa tvorí najviac toxínov. Rasca pomáha očistiť tráviacu sústavu od nečistôt a odstraňuje nánosy z čriev.

kmín-celý

Kúpiťrascu tu

  • Kurkuma

Kurkuma obsahuje látku zvanú kurkumín, ktorá má okrem iného tiež liečivé účinky. Čistí krv, pôsobí detoxikačne a protizápalovo. Pomáha pri zažívacích problémoch a ochoreniach pečene. Pôsobí aj proti nadúvaniu. Znižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi.
 
Je veľmi dobrá na detoxikáciu, pretože má žlčopudné a hepatoprotektívne účinky. Zlepšuje činnosť pečene a napomáha štiepeniu toxínov. Vďaka likvidujúci vplyv voľných radikálov je tiež vhodná na prevenciu rakoviny, ako aj doplnková liečba už existujúcich zhubných nádorov.

kurkuma

Kúpiť kurkumu tu

  • Rozmarín

 Rozmarín má močopudné účinky, znižuje nadúvanie a kŕče zažívacieho ústrojenstva. Púčiky rozmarínu posilňujú činnosť vnútorných orgánov, najmä funkciu pečene a žlčníka. Má detoxikačné účinky, podporujú udržanie zdravej stavby kostí, pomáhajú prekonávať psychickú únavu a depresívne stavy.

rozmarýn

Kúpiť rozmarín tu

  • Kajenské korenie

Kajenské korenie rozpúšťa hlien a rozširuje krvné cievy. Urýchľuje detoxikačný proces a všetky metabolické pochody v tele. Stimuluje tráviaci trakt, zvyšuje tok a produkciu enzýmov a žalúdočných štiav. To pomáha telu metabolizovať potraviny (a toxíny).
 
Kajenské korenie je tiež užitočné pre zmiernenie črevnej plynatosti. Stimuluje črevnú peristaltiku k pohybu, napomáha ako asimiláciu, tak vylučovanie.
 
Kajenské korenie je známy obehový stimulant. To tiež zvyšuje funkcie lymfatického a tráviaceho systému. Tým, že ohrieva telo, prirodzený proces detoxikácie je zjednodušený. Kajenské korenie tiež spôsobuje potenie, čo je ďalší dôležitý proces detoxikácie. V kombinácii s citrónovou šťavou a medom, je čaj z kajenského korenia vynikajúci ranný nápoj pre celkový telesný detox.

pepř-kayenský

Kúpiť kajenské korenie tu

  • Kardamóm

Často používané korenie v indickej kuchyni. Kardamóm obsahuje mnohé vitamíny, stopové prvky, kyseliny, bielkoviny a éterické oleje. Preto je veľmi prospešný na trávenie, posilnenie krvného obehu, pálenie záhy, odhlieňuje a detoxikuje organizmus.

kardamom-mletý

Kúpiť kardamóm tu

  • Škorica

Ak chcete použiť škoricu na detoxikáciu organizmu, konzumujte ju v prírodnej forme, mletú prípadne celú v nejakom jedle či nápoji. Škorica pôsobí na inzulín v krvi a drží jeho hladinu vyrovnanú. Vďaka tejto vlastnosti je dobrým pomocníkom pri regulácii chuti na sladké.

skořice-mletá

Kúpiť škoricu tu

  • Koriander

Koriander vie z ľudského tela efektívne eliminovať toxické kovy, ako je olovo, ortuť a hliník. Nie každý však jeho veľmi výraznú a špecifickú chuť znesie.

koriandr-celý

Kúpiťkoriander tu

 

Zdroje:

http://www.naturmarket.cz
http://www.phyto.cz
http://www.vegan-fighter.com
http://www.detoxikace-organismu.info/blog
http://www.prirodaleci.cz
http://nadeje-byliny.eu
http://zena-in.cz
http://zena-in.cz
http://bylinky.doktorka.cz

Zázvorový čaj detoxikace Chilli papričky Zeleninový guláš