Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Cestovinový šalát - TIP na letnú obed či večeru

Ochutnajte cestovinový šalát s tuniakom, rukolou, cherry paradajkami a vajíčkom. Čo je v letných mesiacoch viac osviežujúce, než práve vychladené šaláty, ktoré sú navyše okrem vynikajúcej chuti tiež plné vitamínov.

Šalátov nie je nikdy dosť! Dajú sa jesť na olovrant, k večeri či k obedu. Studené alebo teplé. A o surovinách ani nehovoriac. Šaláty robievam hlavne v letných mesiacoch, kedy je dostatok čerstvých surovín. No a samozrejme ďalšie výhodou, ktorú nesmiem opomenúť je rýchlosť prípravy, ich osvieženie a v závere tiež vplyv na zdravie.
 

Dnes si predstavíme CESTOVINOVÝ ŠALÁT S TUNIAKOM:

K príprave potrebujeme:

1/2 balíčka obľúbených cestovín (uvariť podľa návodu na sáčku)
2 konzervy tuniaka v oleji
1 hrsť rukoly pokrájané na kúsky
10 cherry paradajok pokrájaných na polovičky
4 vajcia uvarené natvrdo
soľ, šalátové korenie (odporúčame Šalátové bylinkyDekoraTzatzikyOreganoBylinkové maslo, atd.)

Do uvarených cestovín pridáme tuniaka v oleji, vrátane oleja v ktorom je tuniak konzervovaný. Celé dobre premiešame a pridáme rukolu, cherry paradajky. Premiešame, dosolíme a ak je potreba prikvapneme olivový olej. Ja som tentoraz do šalátu ešte pridala Rojikovho korenia Dekora, s ktorým mám v šalátoch výbornú skúsenosť.

 
Korenie je zložené zo zmesi horčice, drveného cesnaku, zelenej kapie. Výhodou tohto korenia je, že neobsahuje soľ, čo pri príprave najrôznejších šalátov je pre mnohých z vás možno dôležité.
 
A šalát je hotový. Navrch pridáme vajíčka pokrájané na osminky a môžeme podávať.

 

Použité ingrediencie a zdravie:

  • Pre malé pripomenutie: mäso z tuniaka je bohaté na bielkoviny, je ľahko stráviteľné a teda aj zdraviu prospešné. Okrem jódu, fosforu, vápnika obsahuje vitamíny A, B, D.

Ponuka konzerv s tuniakovým mäsom je v našich obchodoch naozaj pestrá.Tuniaka v obchodoch objavíte v konzervách - vo vlastnej šťave alebo v oleji. Mäso môže byť buď vcelku (označenie na konzervách steak) a alebo v kúskoch (flaked).

  • Rukola - patrí do čeľade kapustovitých, je teda príbuzná s kelom, brokolicou, reďkovkami, ružičkový kelom, kalerábom, ale aj žeruchou alebo horčicou. Všetky rastliny z tejto čeľade sú zdrojom isothiokyanátů, ktoré majú antikancerogénne účinky. Konzumáciou kapustovitých rastlín teda chránime telo pred rakovinou.
  • Pokiaľ ide o vitamín C a beta karotén, obsahuje rukola oveľa viac týchto látok, ako iné listovej zeleniny. Jej listy pôsobí proti únave a posilňujú imunitu, odvar z koreňa sa používa pri zažívacích problémoch. Konzumácia rukoly zvyšuje chuť do jedla a pomáha detoxikovať pečeň a prečisťovať krv, okrem toho má rastlina aj mierne močopudné a laxatívne účinky.
  • Cherry paradajky- Cherry paradajky posilňujú metabolizmus a podporujú imunitný systém a krvotvorbu. Prospievajú tiež koži a vlasom. Môžeme ich považovať za kvalitný spôsob, ako zbaviť naše telo škodlivých látok.

 

Cherry rajče              Těstovinový salát s tuňákem           Rukola

 

Zdroj:

Jedlíkovo vaření

http://www.kaloricketabulky.cz/rajcata-cherry/

http://www.nazeleno.cz/rukola-listova-zelenina-plna-vitaminu.aspx