Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Kedy začať piecť vianočné pečivo

Rok sa s rokom zišiel a na dvere nám budú za chvíľu opäť klopať Vianoce. Výklady obchodov aj ulice miest ozdobia vianočné dekorácie, ľudia začnú vymýšľať a pripravovať darčeky pre svojich blízkych a vo väčšine domácností nastane čas predvianočného upratovania a pečenia koláčov.

Kedy je ale vhodná doba s pečením koláčov začať?

Na túto otázku bohužiaľ nemožno jednoznačne odpovedať, pretože všetko závisí na Vašich časových možnostiach a množstve sladkostí, ktoré máte v pláne napiecť. Pár dobrých rád, ktoré Vám uľahčia načasovanie, však predsa len je.
 
Harmonogram pečenia by sa mal odvíjať od toho, aké druhy pečiva chcete pripraviť. Každý druh koláčovmá svoj čas. Niektoré druhy, najmä perníčky a zázvorovníky, potrebujú dlhší čas odležania, aby stihli zmäknúť. Iné druhy, predovšetkým nepečené cukrovinky a krémy na zdobenie už upečeného pečiva, je potrebné urobiť až tesne pred Vianocami, aby sa nepokazili.
 
Všeobecne platí pravidlo, že sa začína piecť na Mikuláša a jednotlivé druhy pečiva sa pripravujú po dobu troch týždňov. Končí sa až tesne pred Štedrým dňom.
 
Tri nedele pred Štedrým dňom, tj. práve okolo sviatku Mikuláša, začíname piecť medovníčky, zázvorovníky, vanilkové rožteky, medvedie labky, orechové a kokosové koláčiky či sušienky.
 
O týždeň neskôr pripravujeme pečivo z lineckého, piškótového a krehkého cesta a posledný týždeň pred Vianocami patrí marokánkám, nepečenémým sladkostiam a výrobe poliev, krémov a náplní, ktorými zdobíme už upečené koláčiky.

cukroví  cukroví  cukroví

V predvečer Štedrého dňa potom pečieme vianočku, štólu, príp. jablkový závin, roládu alebo iný múčnik na štedrovečernú tabuľu.
 
Aby Vaša snaha neprišla na zmar, je potrebné dodržať aj správne skladovanie Vášho cukrovinky. Najdôležitejšie je uchovať pečivo v chlade.
 
Pečené koláčiky nie sú tak chúlostivé na mierne výkyvy teplôt, preto ak máte balkón a teploty sa pohybujú aspoň okolo nuly, môžete cukrovinky uložiť na balkón a ušetriť tak miesto v chladničke. Najvhodnejšie sú pre skladovanie pečiva na balkóne hlinené nádoby. Ak ich nemáte, dobre vám poslúži tiež papierová škatuľa a alobal. Nepečené pečivo, krémové cukrovinky a rolády potrebujú stálu teplotu, preto ich v škatuliach vystlaných alobalom umiestnite do chladničky.

Prajeme Vám veľa radosti pri príprave zákuskov a nech si na nich na Vianoce výborne pochutíte!

cukroví

Rojikovo korenie odporúča na pečenie perníkov overené PERNÍKOVÉ KORENIE.