Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Rohlíčky, bagetky či žemličky

Pečenie domáceho pečiva vyzerá zložito, ale stačí len začať a sami uvidíte, že na tom nič nie je.

 

Čo budeme potrebovať:  
  • 500 g polohrubej pšeničnej múky (kombinácia rôznych múk)
  • 250 ml vody
  • 21 g čerstvého droždia (alebo 7 g sušeného)
  • 3 PL olivového oleja (vegan masla)
  • 10 g sušenej trstinovej šťavy (alebo cukru)
  • 10 g soli

 

Postup:

Droždie si rozmiešame vo vlažnej vode, pridáme olej (alebo rozpustené vychladnuté vegan maslo) a zamiešame.
V druhej miske zmiešame suché prísady (múku, soľ a cukor).
Postupne pridávame suché prísady do misy s droždím, vodou a olejom. Zapracovávame varechou dokým sa cesto nedá spracovať rukou. Preložíme cesto na dosku a 10  15 minut spracovávame. Ak sa lepí, pridáme múku. Ak máte robota, môžete cesto spracovať v ňom. Cesto prikryjeme a necháme kysnúť 1  1,5 hodiny. Počas kysnutia jeden raz preložíme. Potom cesto premiestnime na pomúčenú pracovnú dosku a rozdelíme na 10 kúskov s hmotnosťou cca 75  80 g. Z každého dielu vypracujeme bochník. Necháme cca 10 minút odpočinúť.

Bochníky rozvaľkáme valčekom do tvaru trojuholníkov, zrolujeme a zľahka pováľame, aby se nerozmotali (viď foto). Rohlíky premiestnime na plech s papierom na pečenie a orosíme. Plechy zakryjeme igelitovou fóliou tak, aby se nedotýkala rohlíkov a necháme na teplom mieste vykysnúť 45 minút (po 30 minútach kysnutia si zapneme rúru, aby sa stihla nahriať). Na spodok rúry vložíme starý plech alebo pekáč. Rúru si rozohrejeme na 250 °C. Vložíme plech s rohlíkmi do rúry a na spodný plech vlejeme asi 2 dcl horúcej vody. Tým dôjde k zapareniu rúry. Pečieme 7 minút. Potom vyberieme plech s vodou, rúru vyvetráme a rohlíky otočíme. Pečieme ďalších 5  7 minút. Rohlíky premiestnime na mriežku a necháme vychladnúť.

Poznámka:
Z cesta môžete tvarovať rohlíčky, bagetky alebo zapliesť žemličky. Pečivo môžete posypať rôznymi semienkami, makom alebo rascou a hrubou soľou. Rohlíky posypte po orosení a vypuklou stranou lyžičky uhlaďte, aby sa posyp po upečení nezosypal.
Ak ste fanúšikmi čisto bieleho pečiva odporúčam kombináciu hladkej a polohrubej múky (1:1), aspoň nám to takto najviac vyhovuje.
Celozrnné pečivo vždy kysne pomalšie a nenadobudne taký objem ako cesto na svetlé pečivo. Najrýchlejšie osychá. 

 

Na tento recept môžete zakúpiť Rojikovo korenie:

hrubozrnná-mořská-sůl
                   Soľ

                                                                                               Tento recept poskytol portálIveta Ondruchová

Rohlíčky, bagetky či houstičky1 Rohlíčky, bagetky či houstičky2 Rohlíčky, bagetky či houstičky