Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Vegetariánske jedlá

V dnešnej dobe sledujeme pribúdajúci počet osôb, prikláňajúci sa k životnému štýlu vegetariánov, teda ľuďom, ktorí "nejedia mäso." Či už je to z dôvodu náboženského vyznania alebo životného postoja voči živým tvorom, faktom je, že tento štýl sa stále viac rozrastá predovšetkým medzi mladšou generáciou.
 
Ponúkneme Vám tu niekoľko tipov na dobré vegetariánske jedlá.
 
Aj bez mäsa sa dá jesť chutne!

KTO JE VEGETARIÁN

"Ovo, lakto, ovolakto, vitarián" alebo pre nás najznámejšie označenie vegetarián, teda človeka, čo neje mäso. Vegetariáni nejedia nič zo zabíjaného zvieraťa, teda ani masť, želatínu atď. Samotný pojem "vegetarián" používa laik, pre označenie človeka, ktorý sa dlhodobo zdržiava jedenia mäsa alebo skrátene v textoch, ak čitatelia nerozlišujú ďalšie druhy a rozdiely napr. medzi vegetariánom a vegánom , laktovegetariánom, ovovegetariánom.

PREČO VEGETARIÁN

Samotné odmietanie konzumácie mäsa má oveľa hlbšiu myšlienku. Svoje počiatky má v časoch starovekého Grécka, kedy išlo hlavne o etickú záležitosť. Vtedy sa neuznávalo násilie na zvieratách. Tieto prvé myšlienky a kroky podnikali väčšinou filozofi a duševne vyzretí ľudia. Dnes je tomu podobne. Väčšinou býva vegetariánstvo spojené s náboženstvom a filozofiou, ale existuje mnoho ďalších dôvodov. Napríklad rodinné zvyky, národné zvyky, zdravotné problémy, súcit k životu tvorov, uvedomenie si ich trápenie alebo ďalším dôvodom môže byť napríklad trend dnešnej doby. Je veľa dôvodov, prečo byť vegetarián, ale súcit k zvieratám je a mal by byť na prvom mieste.

VEGETARIÁNSTVO A ŽIVOTNÝ STYL

Zmena v stravovaní prináša celkovú zmenu vo vašom živote. Vegetariánom sa nestanete hneď, ale postupne. Ide o zmenu celkového životného štýlu. Je tiež veľmi často spojené s jógou a ostatnými východnými technikami. Niekto začne u jógy a postupne zisťuje, koľko je okolo neho vegetariánov. Niekto začne revitalizáciou stravovania a pohyb pridá až neskôr. Každopádne je vegetariánstvo súčasťou celého komplexu činností, ktoré by mali viesť k zdravému, dlhovekému a zároveň spokojnému životu. Bolo preukázané, že je medzi vegetariánmi minimum fajčiarov a väčšina z nich sa zdržuje popíjania alkoholu.

Sú však ľudia, ktorí svoj životný štýl nezmenia, iba prejdú na bezmäsitú stravu.

ŠTATISTIKA

Štatisticky sa ukazuje, že rastie počet vegetariánov, teda laktovegetariánov. Ľudia, čo nejedia mäso a mäsové výrobky (vrátane hydiny a rýb), ale konzumujú produkty zvierat napríklad mlieko a mliečne výrobky, vajcia alebo med. Táto skupina je najpočetnejšia a stále narastá. Veľmi záleží na náboženstve a zemi. V Indii sa odhaduje počet vegetariánov až 80% zastúpenie. V krajinách západnej Európy je počet okolo 7%. V celosvetovom meradle sú to približne 4%. V závislosti od pohlavia vedú ženy, a to až v 70% z celej vegetariánskej skupine. Najmä potom ženy adolescentného a mladšieho veku a slobodné. V týchto štúdiách boli zahrnuté tiež ženy flexitariánky, ktoré mali obmedzený alebo minimalizovali príjem mäsa. Britská štúdia sa zaoberala spojitosťou vyššieho IQ a bezmäsitým stravovaním u detí, až do ich tridsiatich rokov veku. Ukázalo sa, že deti-vegetariáni dosahovali vyšších pracovných pozícií a bol im zmeraný vyšší inteligenčný kvocient.

DELENIE VEGETARIÁNOV

Vegetariáni odmietajú jesť úplne alebo čiastočne potraviny živočíšneho pôvodu. Podľa toho, aké živočíšne potraviny sú ochotní zjesť, ich delíme do "podskupín":

  • Semi- alebo tiež demi-vegetariáni - nejedia iba červené mäso, tj. hovädzie, ovčie, bravčové, zverinu. Zato ale jedia ryby, niektorí aj hydinu, konzumujú tiež mlieko, mliečne výrobky a vajcia.
  • Pesco-vegetariáni - nejedia žiadne mäso orkem rýb. Zo živočíšnych potravín konzumujú mlieko, mliečne výrobky a vajcia.
  • Lakto-ovo vegetariáni – nejedia žiadne mäso ani ryby. Konzumujú mlieko, mliečne výrobky a vajcia. Táto forma vegetariánstva je v súčasnej dobe v západných štátoch sveta najrozšírenejšia.
  • Lakto-vegetariáni – nejedia mäso, ryby ani vajcia. Zo živočíšnych potravín konzumujú iba mlieko a mliečne výrobky.
  • Vegáni – prísni vegetariáni, nejedia žiadne živočíšne potraviny - všetky druhy mäsa, ryby, mlieko, mliečne výrobky ani vajcia. Niektorí z nich nejedia dokonca ani včelí med. Ich strava sa skladá z obilnín, ovocia, zeleniny, orechov a strukovín.
  • Frutariáni – nejedia žiadne živočíšne potraviny - mäso, ryby, mlieko, mliečne výrobky a vajcia, nejedia ani strukoviny a obilniny. Konzumujú len čerstvé alebo sušené ovocie, orechy, med a olivový olej.

VEGETARIÁNSKE RECEPTY

MAPA VEGETARIÁNSKYCH REŠTAURÁCIÍ

Mapa vegetariánských restaurací

 

vegetariánské karbanátky Vegetariánský zeleninový nákyp Vegetariánské plněné papriky Vegetariánská pečená zelenina Kvašená zelenina-pickles 4
Kvašená zelenina-pickles Zeleninový guláš Kvašená zelenina-pickles 2 Kvašená zelenina-pickles 3 Kvašená zelenina-pickles 1
zeleninový kuskus Zeleninovo-sýrový salát s bylinkami Nakládané tofu 3 Celozrnný kváskový chléb Růžičková kapusta s hříbky a zeleninovou kaší