Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Liečivé účinky kurkumy

Liečivé účinky kurkumy sú známe už viac ako 6000 rokov. S veľkou obľubou bola využívaná už v ajurvédskej medicíne, a to najmä ako hlavný prostriedok na liečbu srdcových a pečeňových problémov.

Kurkuma, čiže indický šafran, je korenie získané z pomletého sušeného podzemku kurkumovníka dlhého (Curcuma longa).
 
Pôvodom pochádza z južnej Ázie a je charakteristická výraznou žltou farbou a zemitou, jemne korenistou, až horkastou chuťou. Typické žlté sfarbenie spôsobuje zložka zvaná kurkumín. Táto látka má okrem širokého využitia v potravinárskom priemysle tiež významné liečebné vlastnosti, vďaka ktorým je kurkuma označovaná za indický životabudič.
 
Kurkumín má totiž vynikajúce protizápalové účinky a je silným antioxidantom. Preto je považovaný za silné prírodné antibiotikum.
  • Pomáha detoxikovať potravu, zabíja baktérie a dokonca aj parazity, ak sú v nej obsiahnuté. Celkovo zlepšuje kvalitu potravy a jeho jemne pálivá chuť stimuluje trávenie.
  • Kurkumu je teda vhodné pridávať do jedál pri infekčných zápaloch či toxickom poškodení pečene, lebo kurkumín na seba viaže aj hlboko uložené toxíny, čím urýchľuje očistu a regeneráciu pečeňového tkaniva. Zvyšuje sa tak aj tvorba a tok žlče, čo vedie k lepšiemu tráveniu tukov.
  • Kurkuma je pre svoju schopnosť viazať toxíny doporučovaná aj pri ľahkej otrave z vody či jedla, pri chorobách žalúdka, žlčníka a čriev a pri ťažkostiach s nadúvaním.
  • Pomáha tiež znižovať cholesterol a tým aj riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Čistí krv, posilňuje srdce a významne tiež podporuje mozgové kognitívne funkcie, najmä u starších ľudí. Je to zjednodušene povedané veľmi účinný mozgový doping. Antioxidanty obsiahnuté v kurkume navyše preukázateľne napadajú karcinogény. Dokážu potlačiť skorý vývoj rakovinotvorných buniek, zastaviť rozširovanie ochorenia a podporiť vlastný obranný systém organizmu.

kurkuma

  • V Indii je kurkuma tiež široko využívaná v starostlivosti o pleť a pri liečbe kožných problémov. Indické ženy si oplachujú tvár vo vode s kurkumou, lebo kurkuma zanecháva na pokožke zlatistú žiaru a chráni pleť pred akné, ekzémami a podobnými kožnými neduhmi. Reguluje totiž činnosť mazových žliaz, zlepšuje prekrvenie, podporuje tvorbu kolagénu a prispieva k celkovej regenerácii pokožky. Udržuje pleť mladistvú a elastickú. Prispieva k prejasneniu a zlepšeniu kvality pokožky.
  • Má tiež mierne sťahujúci účinok a pri vonkajšom použití priamo na ranu je úžasná na rezné poranenia, pomliaždeniny a modriny. Urýchľuje hojenie, čistí odumreté a poškodené tkanivo a podporuje rast nových a zdravých buniek. Nápoj z vody zmiešanej s kurkumou je používaný na neutralizáciu otravy po uštipnutí hadom či uhryznutie pavúkom. Roztok z kurkumy pomáha tiež odstrániť z kože parazity.
  • Okrem svojich antioxidačných vlastností je kurkuma tiež výborným antiseptikom. Látky v nej obsiahnuté tlmia zápalové procesy a predpokladá sa, že stimulujú tiež tvorbu kortizónu v nadobličkách, ktorý pôsobí proti zápalom a podporuje liečivé procesy. Kurkuma sa preto odporúča požívať pri artritíde a problémoch s kĺbmi. Zmierňuje stuhnutosť, opuch kĺbov a slúži na zlepšenie ich pohyblivosti.

Kurkuma celkovo zvyšuje obranyschopnosť, odolnosť a regeneráciu organizmu. Podporuje imunitu a prináša úľavu aj pri emočnom napätí a depresii. Priaznivo tak ovplyvňuje nielen vitalitu tela, ale aj psychiku a duševnú pohodu.

  • Okrem svojich úžasných liečebných vlastností má kurkuma tiež široké využitie v potravinárstve. Používa sa ako farbivo do pokrmov, napríklad k dofarbeniu bezvaječných cestovín, syrov, omáčok a pod. Slúži tiež ako konzervačný prostriedok, keďže ničí baktérie a parazity obsiahnuté v potravinách. Je dokázané, že dokáže zahubiť aj baktérie salmonely. Jej chuť navyše nie je príliš pálivá a je teda vhodná do pokrmov aj pre tých, ktorí nemajú radi príliš štipľavé či aromatické korenie.

Rojikovo korenie predáva kurkumu nielen ako korenie, ale aj kurkumu aj v kapsliach - pre vaše zdravie a dlhovekosť.

kurkuma