Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Všetko o rasci

Rasca patrí medzi najstaršie a najobľúbenejšie korenie u nás i vo svete. Jej semienka pochádzajú z rasce lúčnej. Hojne sa používa do pečiva, zemiakov, omáčok aj k mäsu. Jeho použitie je veľmi široké. Údajne pomáha proti plynatosti alebo vyťahuje z potravín pri varení nečistoty. Je považovaný tiež za rastlinu, ktorá chráni pred zlými kúzlami.

Rastie po celej strednej a severnej Európe, ale aj na Sibíri a v Prednej Ázii. Preto je pôvod dosť komplikovaný. Rasca má veľmi aromatickú vôňu aj chuť, ak to s ním preženiete až pálivú. V malých množstvách je výborný pri príprave všetkých druhov mäsa alebo omáčok, hlavne hubovej. Ochutí dobre tiež nátierky z tvarohu. Dobre sa spája s pokrmami v kombinácii s čili papričkami alebo karí. Možno budete prekvapení, že prevažuje v mexických jedlách alebo je neoddeliteľnou súčasťou holandských syrov.


Čo jste o rasci nevedeli?

 

  • Podporuje žalúdočné šťavy a trávenie
  • Pôsobí proti parazitom
  • Obsahuje vápnik, horčík, zinok a železo
  • Zabraňuje nadúvaniu
  • Podporuje tvorbu mlieka pri dojčení
  • Vhodný pri vykašliavaní
  • Znižuje výskyt chemicky spôsobených rakovín žalúdka, tenkého alebo hrubého čreva
  • Pri nadmernom užívaní môže dôjsť k poškodeniu obličiek!


Aj keď sa to nezdá, je pestovanie rasce náročné. Potrebujete ílovou pôdu a trvalé teplo a svetlo minimálne po dobu troch týždňov. Teplota by sa mala pohybovať okolo 14 ° C. Ak teplota klesne, v krátkej dobe umrzne. Sadia sa zvyčajne na začiatku marca alebo apríla a v júli / auguste sa dočkáte klasických hnedých semien.

Kmín rostlina

 

Dajte si pozor, nech si miesto klasického rasce do pokrmu nepridáte rasca rímska. Táto rasca je aromatickejšia a má úplne odlišnú chuť. Je hojne pestovaná v Ázii. Klasická rasca prevažuje skôr v Európe. Rímska rasca dokáže prehlušiť ostatné koreniny alebo i dokonca samotný pokrm, takže s ňou šetrite. Jej použitie bolo podobné ako u klasickej rasce - v boji proti nadúvaniu, k podpore trávenia alebo tvorby mlieka. V niektorých literatúrach ju študenti používali, aby vyzerali nezdravo a bledo. Okrem pozitívnych účinkov na trávenie a vylučovanie tráviacich štiav, podporuje chuť do jedla a tiež má veľmi dobrý vplyv na kardiovaskulárny aparát. Je dobrým pomocníkom v boji proti kašľu.
 
 
Rasca býva súčasťou mnohých koreniacich zmesí. Rojikovo korenie s dlhoročnou tradíciou a kvalitou vyrába korenie a koreniace zmesi, ako s klasickou rascou (mletou alebo celou rascou) alebo s rascou rímskou. Rímska rasca v kombinácii s koriandrom dodá charakteristickú chuť i vôňu indických pokrmov. Túto koreniacu zmes môžete použiť do pečiva, salám alebo k syrovým pochúťkam. Rojikovo korenie ponúka aj ďalšie zmesi, kde rascu nájdete.


Jedná se napríklad o tieto koreniace zmesi:

 

kmín-mletý kmín-celý kmín-římský-celý římský-kmín-mletý