Všeobecne možno povedať, že nakladaný hermelín môžete podľa ľubovôle naložiť s čímkoľvek, čo máte radi. Či už je to cesnak, nakladané huby alebo chilli papričky pre pikantnejšiu verziu. Univerzálny recept nie je. Čo by však v žiadnom nakladanom hermelíne nemalo chýbať je dobré korenie a kvalitný olej. Ten môže byť napríklad slnečnicový, repkový alebo olivový.
Medzi najčastejšie používané korenie patrí:
Všetky tieto druhy korenia môžete zakúpiť v našom obchode.
Platí zásada, že korenie je lepšie viac ako menej, aby výsledná chuť syra nebola mdlá, ale naopak výrazná a osobitá. Aby sa chute dobre premiešali a syr ich mohol lepšie absorbovať je vhodné syry pozdĺžne rozkrojiť a ochutiť aj na priereze. Niektorí "fajnšmekri" dodávajú, že na reze je dobré syr osoliť a okoreniť pre zvýraznenie chute.
Kráľovná kuchyne - cibuľa, je ďalšou ingredienciou, ktorá by v tomto jedle nemala chýbať. Možno použiť klasickú bielu verziu, červenú pre spestrenie farieb, ale aj šalotku pre jej jemnejšiu chuť.
Ak už viete pre aké korenia a chute sa rozhodnete, nezabudnite, že aj spôsob prípravy rozhodne o konečnom výsledku vášho hermelínového snaženia.
Tu je teda niekoľko zásad, ktoré sa oplatí dodržiavať:
-
hermelín vždy nakladajte do suchých, sterilizovaných pohárov
-
všetky suroviny úplne potopte do oleja
-
každú vrstvu, ktorú budete pridávať, osoľte aj okoreňte
-
jednotlivé hermelíny z pohára vždy odoberajte čistou vidličkou, nech zostávajúci obsah pohára nekontaminujete nečistotami,
-
syry nechajte odležať v chlade a tme.
Doba pre správne uležanie syrov sa tiež veľmi líši, ale nemala by byť kratšia ako dva týždne. Záleží na požadovanej chuti a konzistencii. Čím dlhšie tým lepšie. Pred podávaním nechajte hermelín pri izbovej teplote "odstáť" a podávajte najlepšie s čerstvým chlebom a pivom.
Dobrú chuť!