Čierne korenie je najpoužívanejšie korenie sveta. Do jedál sa dáva buďto celý alebo mletý. Žne sa v nedozrelom stave a využitie nachádza snáď vo všetkých druhoch slaných jedál. Čierne korenie odporúčame pomlieť na mlynčeku a dopriať si tak čerstvú chuť a arómu.
Čierne korenie sa získava z nedozretých bobúľ, ktoré sa potom sušia cca 10 dní na priamom slnku. Čierne korenie obsahuje ostro chutnajúcu živicu, silicu a alklouid piperin, ktorý má stimulačné účinky. Stimuluje krvný obeh, zvyšuje krvný tlak a tým zásobovanie orgánov živinami a kyslíkom.
Biele korenie sa získava z úplne dozretých guličiek, ktoré sa namáčajú a odlupovaním sa zbavujú tmavej zmäknutej šupky. Potom sa suší na slnku, dokým nie sú guličky korenia biele. Tento variant korenia má jemnejšiu chuť a nie je tak štipľavý.
Zelené korenie – tiež sa jedná o nedozreté guličky čierneho korenia, ktoré sa však nesušia na slnku, ale nakladajú sa do octa alebo soli. Zelené korenie je delikátnejšie.
Arómu si čierne korenie najlepšie zachová, keď ho čerstvo namelieme tesne pred použitím. Korenie stráca po namletí a dlhšom skladovaní svoju arómu a rovnako stráca aj chuť. Preto je najvhodnejšie kupovať korenie celé a používať špeciálny mlynček na korenie.